• آدرس: تهران،سعدی شمالی،جنب مترو دروازه دولت،اول مفتح جنوبی،پلاک ۳۵ و ۳۷

 • مشاوره خرید و انتخاب در تمامی ساعات، حتی روزهای تعطیل

نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور

نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور | دستورالعملها و مراحل نصب دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور شما توسط چه فردی نصب و راه اندازی شده است؟ در چه محلی قرار دارد؟ درون حیاط ساختمان؟ در یک طبقه منفی؟ درون یک محوطه باز؟ در پشت بام؟ ...
آیا می دانید که نصب و راه اندازی این دستگاه از خرید اولیه آن کم اهمیت تر نبوده و باید شرایط مهمی برای آن در نظر گرفته شود؟ آیا می دانید که در نظر نگرفتن این موارد سبب می شود تا چه اتفاقی برای دستگاه شما و راندمان کاری شما بیفتد؟
این مقاله را مطالعه نمایید تا پاسخ این سوالات را به دست آورید. همچنین تمامی شرایط لازم و مناسب برای نصب این دستگاه را بشناسید و راندمانی بهینه و خوب از دیزل ژنراتور خود داشته باشید.

راه اندازی دیزل ژنراتور

راه اندازی دیزل ژنراتور

نصب و راه اندازی یک دیزل ژنراتور به صورت اصولی و درست، دارای تاثیری مستقیم بر روی میزان راندمان کار این دستگاه دارد. بنابراین باید این را بدانید که نصب یک دیزل ژنراتور و اینکه شروع به کار کردن می کند، به این معنا نیست که تمامی استاندارد های لازم رعایت شده است.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید کارخانه هایی هستند که دیزل ژنراتور های خود را به شکل غیر حرفه ای و غیر استاندارد نصب کرده اند و سال ها دارای راندمان کاری پایینی بوده اند و از دیزل ژنراتور خود بهره برداری ناقصی کردند. این عدم آگاهی سبب می شود تا پرداخت هزینه ی آن ها با راندمان مورد نشان هیچ تطبیقی نداشته باشد.
در ادامه این مقاله شما با شرایط صحیح و مناسب نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور آشنا می شوید و اطلاعات مهمی را در این باره به دست می آورید.

مراحل نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور

مراحل نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور

 1. بارگیری و حمل به وسیله جرثقیل

  یکی از مواردی که در جا به جایی بسیار اهمیت دارد، ابعاد دیزل ژنراتور می باشد. در زمان بارگیری و تخلیه باید به اگزوز، رادیاتور، فیلتر هوا، تابلو کنترلی و .. توجه کافی شود.
 2. قرار گرفتن دستگاه روی فونداسیون

  فوندانسیون باید کاملا مقاوم و پایدار باشد تا مانع از شکستن شده و در مواقع تغییر، هم راستایی و تراز ژنراتور و موتور از بین نرود.
 3. تراز بودن محل قرار گرفتن شاسی دستگاه

  یک مورد مهمی که می تواند لرزش های موتور به کل سیستم را کاهش دهد، این است که محل استقرار دستگاه باید کاملا تراز باشد که برای این کاز از یک فوندانسیون محکم استفاده می شود.
 4. تعیین ارتفاع

  ارتفاع یکی از موارد مهمی است که تاثیر مستقیمی روی توان موتور دارد. نصب دیزل در ارتفاع سطح دریا می تواند بسیار ایده آل باشد.
 5. کابل کشی

  فاصله دستگاه تا تابلو برق و توان موتور از مواردی هستند که روی انتخاب یک کابل مناسب تاثیر گذار هستند.
 6. لوله کشی گازوئیل

  برای این کار بهتر است تا از لوله سیاه استفاده شود و اتصالات، مهره و ماسوره داشته باشند. زیر لوله ها باید پایه های مناسبی قرار داده شوند.
 7. نصب دمپر خروجی هوای گرم

  خارج کردن حرارت و جلوگیری از انباشته شدن آن در درون دستگاه و اطراف آن بسیار اهمیت دارد.
 8. نصب کردن دمپر هوای سرد

  دمپر هوای سرد باید از نوع الکتریکال باشد.
 9. نصب منبع اگزوز

  خروجی اگزوز باید به صورتی نصب شود که دود برگشت نداشته باشد. برای این کار لازم است تا قطر لوله اگزوز حدود 15 تا 20 درصد از دهانه توربو شارژر بزرگتر باشند.
 10. استارت دستگاه

  با رعایت کردن موارد بالا، باتری ها وصل شده و هواگیری گازوئیل به درستی انجام می شود.
 11. نصب کانوپی

  نصب کانوپی روی دستگاه می تواند تا میزان زیادی سبب افزایش دوام و عمر مفید دستگاه شود.
 12. سرویس و نگهداری

  آخرین مرحله این است که دفترچه راهنما را به طور کامل مطالعه کنید و در زمان های بیان شده، موارد مربوط به تعمیر و نگهداری دیزل ژنراتور را چک کنید.

پیشنهاد میکنیم حتما بخوانید

موارد مورد توجه در نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور

برای نصب یک دیزل ژنراتور، لازم است تا موارد بسیار مهمی مورد توجه قرار بگیرند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

 1. محل نصب دیزل ژنراتور

  برای اینکه دستگاه دیزل ژنراتور دارای عملکردی درست و رضایت بخش باشد، باید نصب آن در شرایط استاندارد و مطابق با راهنمایی های نصب آن صورت بگیرد. یکی از مواردی که باید به آن توجه ویژه ای شود، انتخاب محل نصب دیزل ژنراتور ها می باشد. این محیط باید کمترین میزان آلودگی محیطی را داشته باشد و همچنین در زمان نصب، از وارد شدن زباله و هرگونه مواد خارجی به درون سیستم سوخت و یا سیسم خنک کننده، جلوگیری شود.
  به نظر شما چطور می توان مانع از ورود مواد خارجی در زمان نصب به درون بخش هایی از دستگاه شد؟
  بدین منظور می توانید تا قبل از اتصال لوله های سیستم سوخت و اتصالات، با کمک پمپ هوا آلودگی های داخلی را پاک نمایید.
 2. فوندانسیون دیزل ژنراتور

  مورد دیگری که باید به آن توجه شود، تراز بودن محل قرار گیری دستگاه است که یعنی باید فوندانسیون رعایت گردد. در هنگام نصب دستگاه، زیر شاسی دیزل به کمک پیچ های مخصوصی به نام بولت به فوندانسیون اتصال پیدا می کنند. وزن دستگاه و توزیع وزن از مواردی هستند که میزان استحکام آن را تعیین می کنند. ابعاد فوندانسیون باید از تمامی جهات، دارای 40 تا 50 سانتیمتر وسیع تر از شاسی دستگاه بوده و تا حدود 15 الی 20 سانتیمتر، ارتفاع بیشتری داشته باشد. مورد دیگر این است که سطح فونداسیون باید کاملا صاف و خشک باشد.
  در برخی مواقع که از سیستم خنک کننده جدا و مجزایی استفاده می شود، باید فونداسیونی جدا و متناسب با سیستم خنک کننده در نظر گرفته شود. به طور کلی موارد زیر در نصب فونداسیون اهمیت دارند:
  • فونداسیون در زمان نصب باید کاملا خشک و همچنین محکم باشد.
  • فونداسیون دیزل ژنراتور باید از فونداسیون سازه اتاقک جدا طراحی شده باشد.
  • فونداسیون سیستم خنک کننده نیز باید متناسب با آن طراحی شده باشد.
 3. تهویه محل استقرار دیزل ژنراتور

  به دلیل احتراقی که در دیزل ژنراتور انجام می گیرد، همواره گرما تولید می شود. این گرما با سرایت به محیط اطراف، سبب گرم شدن محیط و همچنین گرم شدن آب دورن مجاری دیزل ژنراتور می شود. البته این آب به کمک سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور، در دستگاه خنک می گردد.
  مورد دیگر این است که خود دستگاه در زمان کار کردن به دلیل اینکه مقاومت الکتریکی و جریان الکتریکی در آن وجود دارد، گرما از طریق خود آن نیز تولید می شود. اما اگر این میزان گرما که بیان شد، انباشته شده و از دستگاه و اطراف آن خارج نگردد، می تواند باعث آسیب رسیدن به سیم پیچ ها و عایق کاری ژنراتور شود.
  برای جلوگیری از این اتفاق از دو روش برای خنک کردن این دستگاه استفاده شده است:
  • روش اول: روی شفت ژنراتور، پره هایی نصب شده اند که در این روش از آن ها استفاده می شود. این پره ها سبب کشیده شدن هوای محیط از یک طرف به درون دستگاه و عبور
   آن به کمک سیم پیچ های ژنراتور به سمت خروجی می شوند.
  • روش دوم: در این روش، در بدنه ژنراتور شیار هایی از جنس آلومینوم تعبیه شده اند که حرارت بدنه را به محیط انتقال می دهند. به طور کلی بهترین راهکار برای خروج این حرارات، این است که دستگاه در فضایی باز نصب شود.
 4. هوای مصرفی دیزل ژنراتور

  یکی دیگر از مواد مهمی که باید در نظر گرفته شود، این است که تمام مسیر های هوای مصرفی دستگاه باید باز باشند. اگر این مسیر ها بسته باشند و یا دارای هر گونه آلودگی باشند، سبب می شوند تا خیلی زودتر فیلتر های هوا کثیف شوند و استهلاک اگزوز زیاد شود. در این شرایط توان تولیدی دستگاه کاهش پیدا می کند.
  اگر خروجی دود دستگاه، فشار برگشتی بالایی داشته باشد، مصرف سوخت بیشتر شده و به دنبال آن کارایی دستگاه و همچنین عمر مفید آن کاهش پیدا می کند.
  در زمانی که اگزوز نصب می شود، باید از چگالی شدگی جلوگیری شود که برای این کار می توان، قسمت افقی اگزوز به بیرون را در حالت شیب دار قرار داد.
  همچنین باید در نظر داشته باشید که برای چند دستگاه از لوله مشترک خروجی دود استفاده نشود. در برخی موارد لازم است تا اگزوز از دیوار عبور داده شود، برای این کار باید از لوله بزرگتری در محل دیوار استفاده شده و پس از آن لوله اگزوز اصلی از درون آن عبور داده شود. با این کار شرایط مناسبی برای انبساط و انقباض لوله فراهم می شود.
 5. استفاده از کانوپی

  منظور از کانوپی این است که محل قرار گرفتن دستگاه، مسقف گردد. در واقع سازه ای که برای اتاقک طراحی می شود، باید معماری مناسبی با شرایط اقلیمی منطقه داشته باشد. پس عایق های حرارتی و رطوبتی مناسبی می توانند مورد استفاده قرار بگیرند.
  همچنین باید آب رو های کافی در اظراف سقف قرار گرفته باشد و به صورت مناسبی جمع آوری شوند.
  برخی از مناطق ایران به دلیل زلزله خیز بودن، باید از اتاقک های مقاوم در برابر زلزله استفاده نمایند.
  پس برای اینکه عمر مفید دستگاه بالا رود، لازم است تا از سقف برای دور ماندن از شرایط بد محیطی استفاده شود.
 6. سیستم سوخت رسانی

  سوخت دیزل باید در شرایط بسیار مساعدی ذخیره و انتقال داده شود، زیرا در غیر این صورت می تواند تا حد زیادی خطر آفرین باشد. یک نکته ی مهم این است که تانک سوخت و لوله ها نباید از فلز های آهن گالوانیزه و یا مس استفاده داشته باشند. همچنین اگزوز و تانک باید تا حدودی با هم فاصله داشته باشند. دیگر مواردی که در سیستم سوخت رسانی باید مورد توجه قرار بگیرند، عبارتند از:
  • لوله رفت سوخت باید حدود 15 تا 50 میلیمتر بالاتر از کف تانک قرار بگیرد. باید توجه شود که سوختی که دورن تانک ریخته می شود، گازوئیل خالص باشد، زیرا استفاده از دیگر مواد مانند نفت، آب، بنزین و .. می توانند به قطعات دستگاه آسیب برسانند.
  • همچنین سوخت باید عاری از مواد اضافه ای مانند آب و کاملا تمیز باشد. به همین ترتیب ورودی مخزن سوخت از فیلتر استفاده می شود.

دستورالعمل های ایمنی برای نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور

 1. افرادی که در بخش های نگهداری، تعمیر، راه اندازی و نصب دیزل ژنراتور فعالیت می کنند، باید کاملا مجرب بوده و تخصص و مهارت آن را داشته باشند. آن ها باید در خصوص تمامی مقررات محلی و قانون جاری آگاهی کامل نیز داشته باشند.
 2. روی صفحات الکتریکی، روغنی و سوختی، باید تمامی علائم خطر قید شوند.
 3. در فضای اطراف دستگاه، باید دستگاه های اطفا حریق وجود داشته باشند.
 4. در زمان جا به جایی دستگاه و بارگیری برای اینکه از ایجاد خسارت به دستگاه ها و افراد جلوگیری شود، باید به دقت از سالم بودن تجهیزات اطمینان حاصل شود. بهتر است تا برای بارگیری از تسمه هایی قوی و استاندارد و وسایل مناسب استفاده نمایید.
 5. فضای دستگاه باید دارای راه های خروجی مناسبی باشد.
 6. روی بخش های متحرک دیزل ژنراتور باید از گارد و حفاظ های مناسب استفاده شود.
 7. در اطراف دستگاه باید از مهار های مناسب و کاربردی استفاده شود.
 8. دمای خروجی دستگاه حدود 450 الی 550 درجه سانتی گراد می باشد، پس لوله ها باید عایق کاری مناسبی داشته باشند.
 9. دراتاق دیزل ژنراتور باید از عدم چکه کردن سوخت و روغن اطمینان حاصل شود، زیرا این اتفاق می تواند منجر به آتش سوزی گردد.
 10. سوخت دیزل باید با احتیاط فراوانی حمل شود، زیرا می تواند منجر به آتش سوزی گردد.
 11. برای جا به جایی و بلند کردن دستگاه، جرثقیل باید ظرفیت مناسب و مطابق با فاصله جرثقیل از محل تخلیه و وزن دستگاه داشته باشد. کارشنان می توانند به خوبی ظرفیت جرثقیل را محاسبه نمایند.
 12. تمام ابزار های فلزی باید به دور از باتری های پوشیده نشده قرار داشته باشند.
 13. سیگار کشیدن در مجاورت مخازن گاز و سوخت، اکیدا ممنوع است.
 14. مایع خنک کننده و روغن کاری موتور باید در شرایط خاص خود و در محل منتخب، دور ریخته شوند.
 15. محل نصب دستگاه باید در مکانی باشد که هواکش های ورودی و خروجی توسط برگ درخت و موارد دیگر پوشیده نشوند.

سبد خرید

سبد خرید شما خالی میباشد!

برند های ویژه